SeaForum.pl - Akwarystyka morska bez tajemnic....

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
Administrator
Awatar użytkownika

Litraz: 1200
Witam

Niestety TOTeM za kwiecień z lekkim opóźnieniem za co przepraszamy <angle>

Zapraszamy do czytania :D

A dla Brevisa gratulacje <king>

Obrazek

1. Wprowadzenie:
Nazywam się Adam i jestem anonimowym akwarystą.
Na wstępie dziękuję za wyróżnienie, jest to naprawdę bardzo miłe być docenionym w gronie osób, które są prawdziwymi ekspertami w dziedzinie akwarystyki morskiej.
Ogólno pojętą akwarystyką zajmuję się od ok. 18 lat. Na początku był 2l słój z jednym Guraminem, który później w przeciągu kilku lat ewoluował w akwarium 30l, 80l, aż w końcu 200l. Pierwszą moją że tak powiem „specjalizacją” były ryby z jeziora Tanganika, a w szczególności muszlowce, które hodowałem kilka ładnych lat, aż w końcu gdzieś u kogoś zobaczyłem akwarium morskie i tak już mi zostało ;). Pierwsze akwarium morskie (a właściwie poligon doświadczalny) założyłem w 2006r. Miało pojemność 200l, za odpienianie odpowiadał sławny w tym czasie Beast400, oświetlenie HQI150, cyrkulacja 2x marea 2400 miałem również filtr siarkowy, który do dziś uważam za bardzo dobre rozwiązanie.

2. Start zbiornika:
Zbiornik został założony w lipcu 2011r. Powstał w wyniku mojej przeprowadzki i co się z tym wiąże przeprowadzki poprzedniego zbiornika 200l. Tak właściwie z poprzedniego akwarium przeniosłem tylko ok. 200l wody oraz żywą skałę i kilka korali LPS. Nowy zbiornik miał być z założenia typowym SPSowcem, dlatego nie przenosiłem żadnych korali miękkich, które w sumie i tak same się przeniosły;).
Zbiornik ma wymiary 130x60x60cm, stoi na stelażu metalowym obudowanym płytami meblowymi mdf. W związku z różnymi doświadczeniami z poprzedniego akwarium założeniem przy konstrukcji nowej szafki był swobodny dostęp do każdej jej części wewnątrz, dlatego też płyty mocowane są do szafki za pomocą magnesów. Rozwiązanie to jest bardzo dobre, ponieważ w przeciągu minuty mogę odczepić wszystkie boki i mam swobodny dostęp np. do rur przelotowych z akwarium do sumpa.
Wewnątrz szafki znajduje się trzykomorowy sump o wymiarach 90x45x45cm, zbiornik na dolewkę mieszczący ok. 40l wody RO oraz zbiorniki na Ballinga o pojemności komór 4l każda.

Poniżej przedstawiam zdjęcie akwarium wykonane ok. 09.2011r

Obrazek

3. Filtracja i cyrkulacja:
Filtracja w zbiorniku oparta jest na odpieniaczu, żywej skale, węglu no i oczywiście wódce.
Sercem filtracji jest odpieniacz. Obecnie jest to ATI Powercone 250is (podziękowania dla Łukasza Kur, za porady i pomoc z odpieniaczem ;). Różne opinie krążą na jego temat, jednak jak dla mnie w kategori cena/jakość/wydajność – nie ma konkurencji.
Szczerze mówiąc odpieniacz jest u mnie od pewnego czasu tematem tabu, ponieważ ostatnio miałem kilka niemiłych zdarzeń związanych z produktem DIY na przerabianej pompie. Odbiło się to również na kondycji zbiornika, może nie tyle na koralach, co na pozostałej „infrastrukturze”, tzn. zaczęły znów wyrastać grzybki, które miałem w 200l i mimo bardzo szczegółowego oczyszczenia skały i tak zostały zarodniki/przetrwalniki i po roku wskutek pogorszenia parametrów, znów zaczęły rosnąć w nowym zbiorniku.
Na starcie zbiornika w sumpie było również refugium, jednakże po kilku miesiącach wszystkie glony padły i zrezygnowałem z niego.
Za cyrkulację odpowiadają dwie pompu Tunze 6085, które ze względu na rozrost korali zostały niedawno wsparte przez Koralię 4600, no i oczywiście pompa obiegowa NJ4500, która również coś tam miesza.
Żywej skały jest ok. 50 kg, wódkę dozuję codziennie w ilości 2ml.

Sump

Obrazek

4. Oświetlenie:
Zbiornik oświetlany jest lampą ATI 8x54W. Obecnie mam zainstalowane świetlówki AquaMedic 3x15000K oraz 5xActynic. Cykl świecenia jest następujący:

11.00-12.00 - 2x Aquamedic Reef Blue Actinic
12.00-20.00 - 6x Aquamedic Reef White 15000K
- 2x Aquamedic Reef Blue Actinic
20.00-21.00 - 2x Aquamedic Reef Blue Actinic

5. Karmienie, suplementacja i opieka nad zbiornikiem:
Podmiany wody w zbiorniku robię (w zależności od czasu i ochoty) co 2-3 tygodnie w ilości 50l. Przerabiałem różne sole, IO, Kent, zwykły Red Sea, jednakże od kilku miesięcy stosuję sól Red Sea Coral Pro i na niej chyba już pozostanę.
Mimo, że sól jest bogata to podaję jeszcze ABCM Grotecha w ilości 5ml/tydzień.
Wapń, magnez uzupełniany płynami do Ballinga podawanymi automatycznie pompami AquaTrend DoserOne.
Ryby karmię 1 raz dziennie 2 kostkami artemii, lasonogów, czy też innymi robalami które mam w zamrażarce.
Korale karmię ok. 2 razy w tygodniu mieszanką planktonu czerwonego, zielonego, mikroplanktonu, oczlika oraz jakiś suchych wynalazków w proszku.

6. Parametry wody:
Szczerze powiedziawszy parametry mierzyłem ostatnio jakieś 3 miesiące temu, ale na potrzeby opisu, żeby nie było że jestem leniem wykonałem testy i wyniki są następujące:
- Temp: ~25
- Zasolenie: ~1,023
- PO4~0
- NO3~0
- Ca=380
- Mg= 1230
- Kh=6,5

Innych pomiarów nie robię. Ph, nie mierzyłem jeszcze ani razu.

7. Ryby:
W zbiorniku pływa 14 ryb:

- 1x Zebrasoma flavescens
- 1x Centropyge bispinosa
- 1x Salarias fasciatus
- 1x Hexateania
- 1x Synchiropus splendidus
- 2x Chromis viridis – mają już prawie 5 lat!
- 3x Amphiprion ocellaris
- 2x Nemateleotris magnifica
- 2x Chromis jakiś tam

Obrazek

Obrazek

8. Korale:
W zbiorniku żyje około 30 gatunków SPSów, kilka LPS, no i te nieszczęsne grzybki (ma ktoś jakiś patent jak się ich pozbyć?). Wszystkie korale mam od szczepek 4-5cm, co widać na pierwszym zdjęciu. Tak naprawdę to zdjęcie znalazłem kilka dni temu przy okazji pisania tego artykułu i byłem w szoku jak to wszystko porosło w ciągu 1,5 roku.
Korale SPS które posiadam nie należą do jakiś super wymagających, nie wymagają specjalnego cackania, potrafią wybaczyć błędy i zaniedbania i o to właśnie mi chodziło, bo z natury jestem leniem i mimo że akwarium jest moją pasją, to nie wyobrażam sobie codziennych pomiarów, super regularnych podmian itd.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

9. Podsumowanie:
Moja 7 letnia przygoda z akwarystyką morską opatrzona jest ciągłymi wzlotami i upadkami oraz nieustanną nauką. Nieraz miałem już tego wszystkiego serdecznie dość, szczególnie ostatnio podczas problemów z odpieniaczem, no ale takie już jest życie, raz się zyskuję, a raz traci.
Dziękuję jeszcze raz za wyróżnienie, jest naprawdę dużą motywacją do dalszej walki.
A tak na marginesie, skoro już dopuszczono mnie do głosu, apel do wszystkich którzy zajmują się produkcją sprzętu DIY. Jeżeli już robicie dla kogoś sprzęt, to miejcie na tyle jaja żeby wziąć za swój „twór” nie tylko zapłatę, ale również pełną odpowiedzialność i w razie wtopy mieć odwagę przyznać się do błędu. W przypadku odpieniacza jest to cholerna odpowiedzialność ponieważ jak wiadomo jest on sercem systemu w akwariach wartych nierzadko kilkanaście tysięcy i niezliczony ogrom pracy właściciela.

Smyk

Odpowiedz z cytatem  
Stały bywalec

Litraz: 300
Zawsze chce byc pierwsza z gratulacjami:)

Więc: gratulacje!

Odpowiedz z cytatem  
Stały bywalec
Awatar użytkownika

Litraz: 700
<thumbu> Gratulacje <clap> <clap> <clap>

Odpowiedz z cytatem  
Administrator
Awatar użytkownika

Litraz: 200
Gratulacje, bardzo ladny zbiornik!!

Wysyłane z mojego LT30p za pomocą Tapatalk 2

Pozdrawiam
Marcin

Odpowiedz z cytatem  
Stały bywalec
Awatar użytkownika

Litraz: 700
<thumbu> Super baniak <thumbu>

Pozdrawiam Janusz

Odpowiedz z cytatem  
Stały bywalec
Awatar użytkownika

Litraz: 1
Fajny zbiornik. Korale - wypas !!!

Odpowiedz z cytatem  
Mlody forumowicz

Litraz: 54
Ej kolego tą piłkę do "ręcznej", z ostatniej foty, wyjmij z baniaka bo nigdy nie wiadomo :D Normalnie wypas Caulastrea!

Odpowiedz z cytatem  
Master Forum

Litraz: 750
Gratulacje, ładnie wyrosniete korale i zdrowe ryby to przepis na ładną rafkę a różnica jak jest miedzy zdjęciem z 09,2011 a dzisiejszym zbiornikiem fantastycznie pokazuje jak zycie na rafie się rozwija.

Odpowiedz z cytatem  
Master Forum
Awatar użytkownika

Litraz: 0
gratki

Odpowiedz z cytatem  
Mlody forumowicz
Awatar użytkownika

Litraz: 0
Gratulacje - bardzo fajny baniaczek :)

Odpowiedz z cytatem  
Master Forum
Awatar użytkownika

Litraz: 910
Jest moc <thumbu>

Odpowiedz z cytatem  
Początkujący
Awatar użytkownika

Litraz: 450
Dziękuję wszystkim za miłe słowa. Cóż więcej mogę dodać?, cytując klasyka "nic ino się cieszyć"

Sent from my iPhone using Tapatalk

Odpowiedz z cytatem  
Mlody forumowicz
Awatar użytkownika

Litraz: 150
Gratuluję :) a na żywo i tak ładniejsze :)

Odpowiedz z cytatem  
Stały bywalec
Awatar użytkownika

Litraz: 450
przepiękne szkiełko !

Odpowiedz z cytatem  
Master Forum
Awatar użytkownika

Litraz: 300
zazdraszczam, i bede odmapowywal :mrgreen:

Odpowiedz z cytatem  
Stały bywalec
Awatar użytkownika

Litraz: 650
Super baniaczek, a twój artykuł dał mi wiele do myślenia.
Powiedz mi - na czy postawiłeś swój odpieniacz ? Fajne stopki.

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal
ATI T5 8x54W
Cyrkulacja Tunze 2x6105+7096

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.