SeaForum.pl - Akwarystyka morska bez tajemnic....

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
Master Forum
Awatar użytkownika

Litraz: 45
Hej,
wiele osob ktore bralo ode mnie szczepki pyta w jaki sposob sie je robi, mysle ze taki temat sie bardzo przyda nowicjuszom.

1. CZYM KLEIMY?
W akwarystyce morskiej do szczepek generalnie uzywamy dwoch rodzajow kleju - dwuskladnikowych zywic i zawierajace cyjanoakrylan etylu (mozna tez stosowac np. ceresit cx5 ale to inna bajka).
Kazdy klej mozna kupic w tanszym zamienniku - czesto te same kleje z naklejka "reef only" to kleje sprzedawane pod inna nazwa z duzo nizsza cena wiec po co przeplacac. Dobrym przykladem jest np. klej Deltec Aquascape ktory kosztuje ok.50pln a w wersji Miliput juz 20pln - do kupienia na http://milliput-sklep.pl (niech was nie zrazi archaiczny skrypt sklepu - paczki zamowione i oplacone dochodza w bardzo szybkim tempie). Ja osobiscie uzywam drozszej wersji Milliput Terracota bo jest po wymieszaniu ceglana i szybko zaczyna wygladac na skala. Drugim rodzajem kleju ktory mozna wykorzystywac jest popularna Kropelka , jednak jej cena przeliczona na pojemnosc opakowania jest duza i lepiej kupic jakies zamienniki - np. na allegro http://allegro.pl/listing.php/search?sg ... bond+gesty , wazne zeby w skladzie mial wylacznie cyjanoakryl polecam kleje BOND tanie i wydajne, powszechnie uzywa sie tez patexa czy loctite.

2. PODSTAWKI
Tutaj panuje pelna dowolnosc :
- mozna kupic gotowe podstawki np. http://erybka.pl/product-pol-5059-Fauna ... tawki.html czy http://erybka.pl/product-pol-3519-Fauna ... tawki.html , czesto tez oglaszaja sie ludzie na forach ktory we wlasnym zakresie produkuja podstawki
- mozna zrobic samemu, wystarczy piasek argonitowy i cement portlandzki (lub ceresit cx5) oraz woda rodi - calosc mieszamy w proporcjach 70% piasku na 30% cementu zalewamy woda i wykladamy np. na papier do pieczenia formujac nieduze podstawki , po ok 2 dniach suszenia nalezy podstawki wymoczyc w wodzie rodi okolo tygodnia podmieniajac wode co 2 dni i juz mozna kleic, na amerykanskich forach spotkalem sie rownierz z opiniami ze warto dosypywac do takiej mieszanki troche soli morskiej.
- mozna wykorzystac gruz koralowy lub gruby grys koralowy, ja osobiscie uzywam pocietych kawalkow skaly koralowej.

3. CZYM I JAK KROIĆ
BEZWZGLĘDNIE NALEŻY PAMIĘTAĆ O OCHRONIE OCZU! Niektore koral potrafia przy nacinaniu trysnac trujaca substancja ktora moze dostac sie do oczu - szczegolnie grzybieniowce i zoa, nalezy wiec zawsze zakladac okulary ochronne. Do ciecia bedzie nam potrzebne ostre nardzie takie jak skalpel lub nozyk z lamanym ostrzem, przydaja sie tez obcinaczki i pilka brzeszczot (lub wiertareczka typu dremel). Dodatkowo osobiscie stosuje po cieciu korali kapiel w solance z dodatkiem jodu ktory powoduje szybsze gojenie pocietych korali. Miekka tkanke rozcinamy zawsze skalpelkiem a wapienne szkielety obcinaczkami lub pilka brzeszczotem.

4. PROPAGACJA POSZCZEGOLNYCH GATUNKOW
Pomocnym moze byc youtube gdzie mozna znalezc mase filmow instruktarzowych, wystarczy wpisac "coral propagation" przykladowo:

5.SPOSOBY KLEJENIA
Korale z wapiennym szkieletem typu montipora, acropora, calustrea, favia mozna kleic bezposrednio do podstawki , gorzej wypada zabawa z koralami miekkimi ktore czesto po przyklejeniu cyjanoakrylem wypompowuja z siebie wode i kurczac sie odklejaja od podstawki. Grzybieniowce i inne miekkaski mozna kleic sposobem - pociety koral wrzucamy do kielszka lub miseczki wypelnionej grubym piaskiem argonitowym lub zwirkiem koralowym i wstawiamy tak do akwarium w zaciszne miejsce - po kilku dniach szczepka (o ile przezyje) przyklei sie do kawalka grysu i bedzie mozna ja przyczepic w dowolne miejsce. Mozna tez uzyc gumki i wykalaczki ktorymi docisniemy delikatnie szczepke do podstawki ale czesto konczy sie do odgniciem i odlamaniem szczepki w miejscu uscisku.

Pozdrawiam!

Administrator
Awatar użytkownika

Litraz: 14000
Przyklejam :) Ale prosze od czasu do czasu sprawdzaj czy filmiki jeszcze banglają, jeśli nie to się zmieni na aktualne :)

Master Forum
Awatar użytkownika

oki oki :)

Mlody forumowicz
Awatar użytkownika

Litraz: 150
To jeszcze film z propagacji grzybowieńców:

Stały bywalec
Awatar użytkownika

Litraz: 100
W sprawie grzybków...na tym filmiku wyżej gość coś tłumaczy o tym środku grzybka ale niestety nie rozumiem. Ten środek też dzielimy ? Czy go nie ruszamy ? I czy szczepka z czasem odzyska naturalny kształt ?

Master Forum
Awatar użytkownika

nie ruszamy, masz uciac tak zeby go nie uszkodzic, i tak szczepka po jakims czasie zrobi sie znowu okragla

Początkujący
Awatar użytkownika

Litraz: 208
Przy propagacji grzybkow tak przecinamy , aby kazda czesc posiadala czesc otworu gebowego
zdjecia: http://www.fragoutpost.com/forums/showthread.php?t=13

Mlody forumowicz

Litraz: 300
Wcale nie musi być cięty przez środek otworu gębowego , często je rozrywałem i przecinałem omijając środek i nic im się nie działo . po jakimś czasie wykształcały otwór gębowy i nabierały okrągłego kształtu.

Stały bywalec
Awatar użytkownika

Litraz: 1
Jest taki filmik na youtube, gdzie gosciu wrzuca grzybki do blender. A to co zostanie wlewa do szczepkarium z wolnym przeplywem wody i grysem koralowym. Kawalki opadaja i za chwile.jest caly baniak grzybkow.

Administrator
Awatar użytkownika

Litraz: 14000
No więc właśnie, z tym otworem gębowym to mniej więcej tak jak z tym że przebita kulka valonii wypuszcze do akwarium miliony zarodników... Fajnym naturalnym sposobem rozmnażania grzybków jest ich oświetlanie przez pewien czas silnym światłem, grzybek zaczyna wtedy uciekać pod skałę zostawiając co kawałek maleńki zarodek nowego grzybka, po jakimś czasie przkładamy skałkę do normalnych warunków i z każdego tego "sladu" rozwija się normalny grzybek.

Stały bywalec
Awatar użytkownika

Litraz: 380
Czlowiek sie zawsze uczy :oops:

Stały bywalec
Awatar użytkownika

Litraz: 0
Fajny pomysł z tym światłem, filmy z TidalGardens powinien obejrzeć każdy :D

Początkujący

Litraz: 7
Tuptus pisze:
Fajny pomysł z tym światłem, filmy z TidalGardens powinien obejrzeć każdy :D